Decembris - kādi dārza darbi jūs sagaida gada pēdējā mēnesī
Ir pienācis gada pēdējais mēnesis, dienas ir ārkārtīgi īsas, brīžiem drūmi pelēkas, aukstums ir satvēris zemi, un vējš, kas pūš aiz stūra, kļūst niknāks. Šķiet, ka šomēnes mēs visi varētu mierīgi gulēt ziemas miegā. Kamēr flora un lielākā daļa faunas ir cieši aizmiguši, dārzniekiem joprojām ir jāveic diezgan daudz darbu. Decembris parasti ir mēnesis, kad mēs vēlamies pabeigt visus darbus, gan mazus, gan lielus, ko esam iecerējuši, un iesākt Jauno gadu ar tīru lapu. Esam nolēmuši dalīties ar veicamo darbu sarakstu, lai palīdzētu jums pabeigt šī gada dārza darbus.
Decembra galvenie darbi
1. Grupējiet podos augus, kas visu ziemu atrodas ārā dārza siltākajā pusē, un pārklājiet tos ar agroplēvi vai Arricover tīklu, lai pasargātu tos no aukstuma.
2. Paceliet podus no zemes, lai neveidotos liekais ūdens un sala laikā tie neplaisātu.
3. Ja nepieciešams, nogriež dekoratīvos augus (smilgas utt.) un bambusus.
4. Sāciet atzarošanu! Daži augļu koki, japāņu kļavas un vistērija ir tikai daži no augiem, kuriem laikapstākļiem kļūstot vēsākiem, ir lietderīgi veikt atzarošanu.
5. Pieskatiet putnus – iztīriet barotavas, uzkrājiet savvaļas putnu barību un pārliecinieties, ka tiem ir pieejams svaigs ūdens.
6. Parūpējies arī par savvaļas dzīvniekiem, ja dzīvo meža tuvumā, uzstādi barotavas.
7. Pasūtiet sēklu katalogus, protams, to visu varat atrast internetā, bet dažreiz ir jautrāk pārlūkot papīra versiju.
Decembra darbi puķu dārzā
1. Līdz pavasarim atstājiet nokaltušās hortenziju ziedu galviņas, jo tās pasargā no sala.
2. Ja kāds no jūsu rožu krūmiem vasarā ir cietis no melnās plankumainības vai rūsas sēnītes, nepieciešams savākt un noņemt visas nokritušās lapas, kas palikušas zemē, lai samazinātu infekcijas izplatīšanās iespēju nākamajā gadā.
3. Ja nepieciešams, apgrieziet Japānas kļavas (Acer palmatum), jo no tām izdalās sveķi. Atzarošanai izvēlieties Sta-For grieznes ar asmeņiem, kas pārklājas.
4. Decembris nav piemērotākais laiks puķu stādīšanai, taču var apsegt augus, kas nav izturīgi pret salu. Apgrieziet rozes tikai nepieciešamības gadījumā un pārklājiet tās ar agroplēvi vai Arricover tīklu un izmantojiet egļu zarus papildu aizsardzībai. Piepildiet rožu podu ar kūdru vai kompostu.
5. Ja sniegs jau ir uzsnidzis, aprok ar to rozes, ziemcietes un sīpolpuķes – tas pasargās augus no nosalšanas. Spēcīgas snigšanas laikā uzmanieties, lai sniegs nenolauztu mūžzaļo koku un krūmu zarus no smagās sniega segas.
6. Pārbaudiet, vai vīteņaugi un vīteņkrūmi ir stingri piestiprināti pie balstiem, lai izvairītos no lūzumiem spēcīgajā ziemas vējā.
7. Apgrieziet akmensozola kokus, lai vēlāk izgatavotu Ziemassvētku vainagus un vītnes. Ar ogām pārklātos zariņus iemērc ūdenī un uzglabā līdz lietošanai.
8. Apkārt alpinārija augiem kaisiet svaigu granti vai smiltis.
9. Ik pa laikam pārbaudiet, kā pagrabā klājas puķu sīpoliem un bumbuļiem. Atlasiet un izņemiet slimos.
10. Palodzes dobēs vai grozos var iesēt arī puķu sēklas, kas pavasarī uzdīgs un ātrāk priecēs ar ziediem.
Decembra darbi dārzā
1. Aizsargājiet visus atlikušos dārzeņus augsnē, pārklājot tos ar salmiem vai agroplēvi.
2. Ja vēl neesat to izdarījuši, nogrieziet nokaltušās sparģeļu lapas un artišoku galotnes. Pasūtiet sparģeļu vainagus pavasara stādīšanai jau tagad.
3. Izrociet tranšeju nākamā gada pupiņām, piepildiet to ar kompostējamiem virtuves atkritumiem (ne termiski apstrādātiem pārtikas produktiem) un atkal pārklājiet to ar augsni. Tas viss ieskauj augu un ievērojami uzlabo augšanas apstākļus.
4. Pārsedziet ziemas zaļumus ar tīklu, lai pasargātu tos no putniem.
5. Noņemiet no ziemas zaļumiem dzeltējošās lapas – tās nenāk par labu augam un var tikt inficētas ar kaitēkļiem un slimībām.
6. Glabājiet agrotekstilu pa rokai, lai aukstajās naktīs aizsargātu ziemas salātu kultūras.
7. Ja vēl neesat to izdarījis, rūpīgi iztīriet savu siltumnīcu. Nomazgājiet stiklu, grīdas, lai iznīcinātu visus ziemojošos kaitēkļus un slimības.
8. Siltākās dienās vēdiniet siltumnīcu, lai samazinātu mitrumu un slimību risku.
9. Pārliecinieties, ka siltumnīca ir aizsargāta un visas konstrukcijas daļas ir labi nostiprinātas. Cieši aizveriet durvis, logus un ventilācijas atveres, ja plānojat audzēt kaut ko citu, noteikti ievietojiet sildītāju, lai izvairītos no aukstuma.
10. Regulāri notīriet sniegu no siltumnīcas jumta un sāniem, lai novērstu pārklājuma bojājumus vai jumta sabrukšanu, ko izraisa stiprs sniegs.
11. Tagad ir laiks domāt par nākamā gada ražu. Sastādiet sējas plānu un audzēšanas grafiku sakņu dārzam, paaugstinātām dobēm un siltumnīcu dārzeņiem. Iepriekš iegādājieties dažādu dārzeņu sēklas, mēslojumu, nepieciešamos dārza darbarīkus.
Decembra darbi augļu dārzā
1. Kad zeme ir sasalusi, ir labi laiku pa laikam apmeklēt dārzu, lai pārbaudītu, vai kokus nav sabojājuši zaķi, peles, kā arī salabotu aizsargus.
2. Šobrīd ir labākais laiks augļu koku atzarošanai, lai saglabātu atvērtu, līdzsvarotu struktūru un veicinātu kvalitatīvu augļu ražu. Izņēmums ir plūmes, ķirši un citi kauleņi, kurus nevajadzētu atzarot līdz pavasarim, lai nesaslimtu. Lai izvairītos no koku bojāšanas, biezāku zaru griešanai izmantojiet tīras, asas, uzasinātas dārza grieznes ar nobīdītiem asmeņiem, kā arī dārza šķēres
3. Dažkārt decembrī ir daudz sniega, un, būdams pūkains un smags, tas aplenc koku zarus un lauž tos vai noliec zemē. Sniegs ir jānokrata un jāsablietē zem kokiem - tas pasargās augļu koku saknes no aukstuma, un peļu celiņi tiks sabrucināti.
4. Jūs varat atzarot vīnogulājus.
5. Kad uznāk sals, var stādīt persikus un aprikozes, uz saknēm liekot egles zarus vai uzbērt kārtiņu zāģu skaidas. Ieteicams arī aptīt pašu stumbru, tādā veidā arī to sasildot. Šim nolūkam derēs egles zari (tikai stādam jābūt iestādītam ar mietu vai diviem), gofrētais papīrs, niedres, pat labs apskāviens ar diļļu kātiem, kas vasarā izauga dārzā - šim nolūkam lieliski derēs. Šo pieaugušu augļu koku saknes varam apklāt arī ziemai - salizturība palielināsies.
6. Uzklājiet uz augļu koku stumbriem līmes vai tauku strēmelītes, lai ziemas kožu mātītes neuzkāptu pa stumbriem un nedētu olas.
7. Ja snieg, ir labi, ja zemeņu dobēs būtu pēc iespējas vairāk sniega. Lai to izdarītu, uzlieciet tām virsū egļu zarus un, ja tuvumā ir sniegs, uzberiet to uz zariem līdz tie ir paslēpti, lai novērstu sasalšanu.
8. Ja jūsu zemeņu stādi ir vecāki par 3 gadiem, pasūtiet dažas jaunas šķirnes, lai tos aizstātu. Vecās zemenes var inficēties ar slimībām un zaudēt dzīvīgumu un produktivitāti.
9. Lai augļu koks nākamgad būtu vesels un auglīgs, noņemiet sažuvušo augļu mūmijas. Uz augļu atliekām veidojas patogēno sēņu Monilinia fructigena un Monilinia laxa augļķermeņi, kas nesadalās un pārziemo.
Citi dārza darbi decembrī
1. Pārbaudiet koku saites un mietiņus, lai pārliecinātos, ka pēc spēcīgiem rudens vējiem koki joprojām ir droši. Ja nepieciešams, pievelciet vai atlaidiet dārza lentes vai augu nostiprināšanas šļūtenes.
2. Atbrīvojieties no slideniem traipiem uz celiņiem un bruģakmeņiem, tos noslaukot ar slotu vai spiediena mazgātāju. Lai iegūtu ātrāku rezultātu, izmēģiniet šķidro pagalmu tīrīšanas līdzekli.
3. Vēl ir laiks iztīrīt ūdens tvertnes no nokritušajām lapām, atvienot notekcauruļu filtrus, kā arī izlaist ūdeni, apgāzt konteinerus vai nogādāt sausā telpā.
4. Salabojiet žogus un nokrāsojiet tos ar impregnantiem, lai novērstu pūšanu.
5. Nomazgājiet visus dārza darbarīkus un uzklājiet uz koka un metāla daļām linsēklu eļļu, lai novērstu rūsu.
6. Nomazgājiet un dezinficējiet putnu barotavas vai putnu galdus. Iztīriet arī putnu vanniņas. Piekariet tauku bumbiņas vai bekona gabalu un glabājiet barotavās ar savvaļas putnu barību, lai piesaistītu putnus, kas savukārt tiks galā ar jūsu dārzā esošajiem kaitēkļiem.
7. Novietojiet vecu baļķu kaudzi netraucētā dārza stūrī, lai izveidotu ziemas pajumti krupjiem un citiem savvaļas dzīvniekiem.
8. Izveidojiet vai iegādājieties komposta tvertni. Pēc tam savāciet nokritušās lapas un ievietojiet tās lapu tvertnēs vai komposta kaudzē, lai tās sapūst.
9. Rūpīgi plānojiet augu dārza rotāciju nākamajam gadam, lai izvairītos no kaitēkļu un slimību uzkrāšanās.
10. Pasūtiet puķu un dārzeņu sēklas nākamajam gadam – pārdomājiet, kas izdevās un kas nē, un nebaidieties izmēģināt jaunas idejas.
11. Uzskaitiet darbarīkus un aprīkojumu, kas jums būs nepieciešams nākamajā gadā. Pievienojiet tos savam Ziemassvētku dāvanu sarakstam!
12. Pasūtiet ābeles jau tagad agrai pavasara stādīšanai. Ja vietas ir ierobežotas, mēģiniet audzēt punduru augļu kokus.
13. Vai zinājāt, ka Garland noārdāmie podi un komposta tvertnes maisi ir kompostējami? Tie ir izgatavoti no 100% dabīgiem augu materiāliem, tāpēc tā vietā, lai izmestu tos miskastē, pievienojiet tos komposta kaudzei!
Decembris ir brīnišķīgs mēnesis, ar kura ienākšanu mūsu dārzā un dabā sākas ziemas pasaka. Apkārt viss nobāl, paslēpjas zem biezas sniega kārtas un iekrīt ziemas miegā. Izmantojiet arī šo kluso periodu. Atcerieties, kad pēdējo reizi braucāt ar ragaviņām, un izņemiet tās no šķūnīša. Izbaudiet maģisko Ziemassvētku gaidīšanas prieku un rakstiet ar roku apsveikuma kartītes saviem mīļajiem - tās būs patīkami lasīt. Gatavojiet karsto šokolādi vai karstvīnu un vērojiet, kā cālēni barotavā bauda pagatavoto barību, vērojiet, kā gaisā lēnām griežas sniegpārslas un daba ir cieši aizmigusi.
Novēlam jums daudz smaržīgu ziedu, bagātīgu ražu, lietus ūdeni, kas remdētu jūsu dārza slāpes, un saulainas dienas, lai uzlabotu garastāvokli nākamajā gadā! Un, protams, nedaudz ēnas, lai jūs varētu atpūsties un baudīt šo brīnišķīgo pasauli. Priecīgus tuvojošos svētkus!