Kā izvēlēties un uzstādīt paaugstinātās dobes?
Ja sapņojat par pēc iespējas ātrāku svaigu ražu dārzā, vieglāku kopšanu un estētisku izskatu - ierīkojiet paaugstinātas dobes. Šobrīd ir pieejamas paaugstinātās dobes visdažādākajās formās, materiālos, izmēros, krāsās un cenās, tāpēc katrs atradīs, no kā izvēlēties. Šajā rakstā mēs centīsimies jūs iepazīstināt ar paaugstināmajām dobēm un to uzstādīšanu.
Paaugstināto dobju priekšrocības
1. Estētisks izskats – paaugstinātas dobes padarīs jūsu dārzu glītu un gaumīgu. Jāatzīst, parastajam dārzam pietrūkst nedaudz estētikas, augi bieži izklīst vagās, grūti atšķirt, kas kur aug. Tikmēr ar paaugstinātām dobēm šī problēma tiks novērsta. Ap paaugstinātajām dobēm var viegli izveidot celiņus. Tos var veidot, izkaisot akmentiņus vai ieklājot dārza flīzes. MaXi dārza flīzes ir ļoti vienkārši uzstādāmas un nepieciešamības gadījumā tās var pārvietot no vienas vietas uz citu.
2. Agrāka raža - paaugstinātās dobēs augsne sasilst daudz ātrāk, tāpēc kultūraugi aug ātrāk un bagātīgāk. Tās ir īpaši piemēroti vasaras kultūru audzēšanai: salātiem, dillēm, redīsiem, dažādiem garšaugiem. Ja vēlaties, lai zeme sasiltu vēl ātrāk, pārklājiet pacelto dobi ar lauksaimniecības plēvi.
3. Viegla kopšana - paaugstinātās dobēs retāk aug nezāles, un tās ir vieglāk ravēt. Un celiņi nav aizauguši ar nezālēm, kā tas būtu parastā dārzā, kas arī būtu jāravē. Audzējot paaugstinātās dobēs, ražas novākšana: ravēšana, stādīšana, apūdeņošana neprasa saliekšanos, tādējādi mazinot nogurumu, ceļu un muguras sāpēšanu.
4. Komposta izmantošana - katru gadu iegūto kompostu varat izmantot paaugstināto dobju augsnes atjaunošanai un bagātināšanai. Varat arī izmantot organiskos atkritumus, kas palikuši no pārtikas ražošanas.
Paaugstināto dobju uzstādīšana
Paaugstinātas dobes iesakām ierīkot agrā pavasarī, kad raža jau ir ieplānota.
Kuru paaugstināto dobi izvēlēties: sešstūrainu, taisnstūrveida vai kvadrātveida, no plastmasas, koka, akmeņiem vai ķieģeļiem, paštaisītu vai gatavu, būs atkarīgs no daudziem un dažādiem iemesliem. No kā izgatavot vai pirkt paaugstināto dobi, izlemiet, pamatojoties uz materiāliem, estētiku, izturību un atvēlēto budžetu. Visizplatītākās ir paaugstinātas dobes no koka. Paaugstinātās dobes no koka dēļiem ir viegli būvējamas, un materiāli ir diezgan lēti. Taču no koka dēļiem celtās paaugstinātās dobes no mitruma diezgan ātri sāk pūt, tāpēc dēļi būs jāmaina ik pēc pāris sezonām.
Plastmasas paaugstinātās dobes ir lieliska alternatīva koka paaugstināmajām dobēm. Mūsu interneta veikalā atradīsiet dažādu izmēru un formu plastmasas paaugstinātās dobes, kas ražotas Vācijā (GRAF) un Anglijā (Garland). Lai arī to cena ir nedaudz augstāka, ieguldījums ilgtermiņā atmaksājas, jo šīs dobes nav jāatjauno, jākrāso, jāimpregnē vai kā citādi papildus jāapkopj.
Mūsu klāstā ir sešstūra - ERGO, kvadrātveida - ERGO Quadro S, ERGO Quadro M, ERGO Quadro L un Grow paaugstinātās dobes, kas izgatavotas no īpaši izturīgas plastmasas, tāpēc tās kalpos ilgi. Tās ir viegli un ātri uzstādāmas bez papildu zināšanām. Lai izjauktu vai pārvietotu paaugstinātās dobes, jūs to izdarīsiet pietiekami viegli un ātri.
Paaugstinātas dobes uzstādīšana sākotnēji var šķist sarežģīts process, bet tā nav. Pirms paaugstināto dobju uzstādīšanas vispirms izlemiet: Jūsu paaugstinātās dobes būs ar vai bez dibena. Ja tai ir dibens, uzklājiet uz zemes plēvi. Un, ja tāda nav - izklājiet pamatni ar stiepļu sietu vai speciālu tīklu, lai pasargātu sevi no kurmjiem un grauzējiem. Ierīkojot paaugstinātas dobes, iesakām izrakt zemi apmēram 25-35 cm dziļumā (īpaši, ja jums ir māls vai smilšmāls) un drenāžai to aizbērt ar šķembām vai granti.
Paaugstinātās dobes iesakām aizpildīt ne tikai ar kūdru, bet arī ar citiem svarīgiem elementiem. Augsni bagātinās un mēslos dažādi organiskie atkritumi, komposts. Pareizi noslāņojot augsni paaugstinātās dobēs, jūs iegūsit vislabākos rezultātus. Rūpīgi sablīvējiet esošo slāni, ievietojot nākamo slāni. Vissvarīgākais ir neaizmirst, cik svarīgi ir paaugstināto dobju augšējais slānis. Jābūt kvalitatīvai augsnei.
Lai augu kopšanu padarītu vēl vienkāršāku, atlikušo laukumu starp augiem varat noklāt ar mulču, kas samazinās nepieciešamību pēc biežas laistīšanas un ravēšanas.
Stādīšana paaugstinātās dobēs
Paaugstinātās dobēs var stādīt gandrīz jebko, izņemot kokus un krūmus. Labākā augsne paaugstinātās dobēs ir apmēram 4-5 gadus. Pirmajā gadā var stādīt vairāk barības vielu saturošas kultūras, piemēram, tomātus, gurķus, kabačus, papriku, kāpostus, zemenes (ar garšaugiem starp tiem), vēlāk salātus, redīsus, spinātus, dilles, baziliku utt.
Ja grasāties stādīt puķes, garākās stādiet paaugstinātās dobes vidū, bet zemākās — sānos. Neaizmirstiet, ka paaugstinātās dobēs ūdens iztvaiko ātrāk, tāpēc karstajās dienās tās jālaista vairāk!