Oktobra dārza un pagalma darbi
Oktobrī dārzs parasti izskatās rudenīgi, koku lapas nokrāsotas košās krāsās, kas acu priekšā mainās kā akvareļa glezna, un laiks ir kaprīzs. Vienu dienu ir atvasara, bet nākamo - sals, bet tas ir lielisks laiks, lai ievestu kārtību. Ja rudens būs pietiekami maigs, dārzs joprojām būs dzīvs. Šomēnes dārzā varat paveikt daudz, sākot no dārza izskata uzlabošanas, ražas novākšanas vai jaunu stādu stādīšanas. Mūsu padomi palīdzēs jums oktobrī gūt maksimālu labumu no jūsu dārza un sagatavot to aukstākiem mēnešiem.
Galvenie darbi oktobrī
1. Ja jūsu siltumnīca ir pietiekami tukša, tad tas ir labākais laiks tīrīšanai un dezinfekcijai. Tas nodrošinās vairāk gaismas un novērsīs kaitēkļu un slimību pārziemošanu.
2. Aizsargājiet daļēji izturīgus augus ar agroplēvi vai Arricover tīklu. Tas ir izturīgs un ilgmūžīgs tīkls, kas nodrošina vidi bez kondensāta. Ja naktī bija auksts un dienā nāca ārā saule, tad droši var atstāt augus apsegtus, un pats galvenais, ka īpašā aušanas veida dēļ cauri izies gaisma, kas nodrošinās optimālu augu fotosintēzi.
3. Savāciet visas nokritušās lapas, kas ir pilnas ar visu veidu sēnīšu sporām un kaitēkļiem. Neradiet labvēlīgus apstākļus invazīvo gliemežu pārziemošanai, tāpēc savāktās lapas izmetiet kompostā.
Padomi puķu dobju kopšanai oktobrī.
1. Izrociet bumbuļziedu puķes, piemēram, dālijas, begonijas un gladiolas, lai palīdzētu tām pārziemot. Pirms uzglabāšanas noteikti noņemiet visas atmirušās lapas.
2. Stādiet sīpolu ziedus oktobra otrajā pusē, lai pavasaris būtu krāsains. Pārāk agri iestādītās sīpolpuķes ir uzņēmīgas pret vīrusu slimībām, jo īpaši pret ziedu plankumainību, tāpēc pagaidiet, līdz augsnes temperatūra atdziest līdz 5 grādiem. Sīpolus iesakām stādīt trīs reizes dziļāk par sīpola izmēru.
3. Pārvietojiet vai izklājiet visus daudzgadīgos zālaugus, kamēr augsne vēl ir silta.
4. Apgrieziet vīteņrozes un kāpelējošās rozes, kad tās beigušas ziedēt, un sasieniet stublājus, lai novērstu rudens vēju radītos bojājumus.
5. Notīriet nokritušās rožu lapas, lai novērstu tādas slimības kā melnā plankumainība. Nekompostējiet lapas, lai izvairītos no kaitīgo sēnīšu izplatīšanās
6. Nogrieziet nokaltušos daudzgadīgos augus.
7. Šis ir piemērots laiks spraudeņu griešanai cietkoku pavairošanai. Jūs noteikti nekaitēsiet rozēm, parūkkokiem, vītoliem, forsītijām. Svarīgi, ka spraudeņus apgriež mākoņainās dienās un stāda 2-3 cm dziļumā, neskarot lapas. Mirušos spraudeņus nekavējoties izrauj no zemes, lai novērstu sēnīšu slimību izplatīšanos.
8. Apzaļumotās puķu dobes malas mulčējiet ar mizas skaidām, labi sapuvušiem kūtsmēsliem un sapuvušām lapām, lai ziemai pasargātu augu saknes un novērstu nezāļu augšanu.
9. Stādiet hiacintes podos oktobra sākumā, ja vēlaties baudīt to ziedēšanu un smaržu Ziemassvētku laikā.
10. Līdz mēneša vidum ir piemērotākais laiks augļu koku un augļu krūmu stādīšanai dārzā. Iegādājieties veselus stādus bez lapām un pārliecinieties, ka tie nav nokaltuši - to miza ir krokota. Nav vēlams stādīt kauleņaugļus - ķiršus, plūmes, persikus un aprikozes, jo tie parasti izsalst vai pilnībā izsalst pa ziemu, labāk tos stādīt pavasarī.
Svarīgākie dārza darbi
1. Kad laiks atdziest, izrok bietes, burkānus, selerijas. Pēc vēlo dārzeņu novākšanas noteikti savāciet augu atkritumus un nolieciet tos kompostēšanai, kā arī izrok augsni.
2. Ja zaļmēsliem esat iesējis sinepes vai citus siderātu augus, tad to rakšanai piemērota oktobra otrā puse.
3. Ķirbjus un citus līdzīgus dārzeņus novāc pirms pirmajām salnām. Ja tos atstāj ārpusē, tie ātri kļūst mīksti un vāji.
4. Īstais laiks ziemas ķiploku stādīšanai. Pirms sasalšanas tiem jābūt labi iesakņotiem, un tas aizņem līdz pat 50 dienām. Vēlā stādīšana palēnina daiviņu iesakņošanos un apzaļumošanu, un jūs varat augsnei pievienot kompostētu kūtsmēslu, lai palīdzētu ķiplokiem labāk augt.
5. Lai pavasarī iegūtu agrāku agro dārzeņu ražu, varat tos sēt tieši pirms augsnes sasalšanas. Jau iepriekš sagatavojiet dobes sēšanai: sagatavojiet dobītes un sējiet tikai tad, kad zeme ir auksta. Vagās iesētās sēklas pārklāj ar kūdru vai vieglu augsni. Tādā veidā var audzēt arī šādus dārzeņus: pētersīļus, dilles, salātus, burkānus, koriandru, spinātus.
6. Neaizmirstiet dezinficēt un notīrīt savus dārza darbarīkus, lai tie būtu labā darba kārtībā nākamajās dārza kopšanas sezonās. Notīriet ar stiepļu suku, vajadzības gadījumā noskalojiet un nosusiniet ar drānu. Neatstājiet darbarīkus ārā vai mitrā telpā, jo var rasties rūsa. Lai visus mazos dārza darbarīkus būtu vieglāk uzglabāt vienuviet, iesakām izmēģināt Maidina dārza instrumentu jostu.
Augļu dārza kopšana oktobrī
1. Kā jau minējām, oktobrī viens no svarīgākajiem darbiem ir lapu savākšana. Sagrābjot un izvedot lapas, samazināsit sēnīšu slimību un kaitēkļu izplatīšanos dārzā, saglabājot veselīgu un dekoratīvu zālienu.
2. Nogrieziet vasaras aveņu zarus, atstājot jaunos, zaļos zarus nākamā gada ražai.
3. Ja jums ir citrusaugļi, pārvietojiet tos uz telpām gaišā vietā ar temperatūru 4-12 °C. Nenovietojiet to radiatoru tuvumā vai vietās, kur ir caurvējš. Ziemā laistiet retāk, bet neļaujiet pilnībā izžūt.
4. Oktobris ir piemērots laiks ziemas ābolu šķirņu ievākšanai. Ja šos ābolus novāc laicīgi un pareizi, tie varēs saglabāties līdz pavasarim (februārim-martam). Laikam ejot, ziemas āboli kļūst tikai saldāki. Lai pārbaudītu, kad āboli ir nogatavojušies, viegli paceliet tos no plauksta un pavelciet aiz kātiņa – tiem vajadzētu viegli atdalīties no tā.
5. Novāciet visus slimos augļus un "kokonus" no zariem un zemes, lai novērstu nākamā gada ražas inficēšanos.
6. Noņemiet visus tīklus, lai putni varētu brīvi ķert un apēst tajos slēpjošos kaitēkļus.
7. Lai gan daudzi augļu koku balināšanas darbi tiek pārcelti uz pavasari, tomēr tos ieteicams veikt rudenī. Balināšanas galvenais mērķis ir aizsargāt kokus no mizas plaisāšanas un apdegumiem, kad dabisku iemeslu dēļ vēl nav izveidojusies no saules aizsargājošā lapotne. Augļu koku balināšanas maisījumus var iegādāties specializētajos veikalos. Maisījumam var pievienot vara sulfātu, kas darbojas kā antiseptisks līdzeklis, bet, ja koki jau ir apsmidzināti, to papildus lietot nevajag.
8. Apsmidziniet augļu kokus, īpaši tos, kas šovasar bija slimi vai kaitēkļu bojāti. Jāsmidzina: koku stumbrus (visas spraugas, mizas, rievas), lapas (ja tādas vēl ir), koku pamežu un tajos atstātās lapas. Kompostējamos atkritumus un paaugstinātās dobes ieteicams apsmidzināt. Miglošana būs vienkāršāka un ātrāka, ja izmantosiet ar akumulatoru darbināmo, spiediena dārza miglotāju Maidina. Funkcija 2 in 1 nodrošina gan automātisku, gan manuālu smidzināšanu, tāpēc jums nav jāuztraucas par akumulatora izlādēšanos. Teleskopiskais smidzināšanas uzgalis ir izgatavots no nerūsējošā tērauda un ir izturīgs pret ķimikālijām, savukārt tvertne ir izgatavota no kvalitatīvas plastmasas, tāpēc tā kalpos ilgu laiku. Šis smidzinātājs ir universāls, tāpēc ērti varēsiet apsmidzināt gan augļu kokus podos, gan grūti sasniedzamas vietas.
Oktobra darbi siltumnīcā
1. Lai ielaistu pēc iespējas vairāk gaismas, noņemiet siltumnīcas aizkarus.
2. Noņemiet visas virves, mietiņus un citus palīglīdzekļus, jo tie nesīs sev līdzi kaitēkļus un slimības.
3. Izraujiet visus nokaltušos un novītušos augus. Pēc pateicības samtenēm, kas ziedējušas visu vasaru un atbaidījušas kukaiņus, izraujiet arī tās.
4. Salabojiet siltumnīcas laistīšanas sistēmu. Izvelciet visas kājiņas un rūpīgi nomazgājiet un nosusiniet filtru. Ja siltumnīcā nav birstes, aprīkojumu var atstāt dobēs, bet galos atveriet actiņas, lai ūdens, atdziestot, varētu izplesties. Izņemiet filtru un ūdens taimeri un novietojiet tos sausā vietā, kā arī izņemiet elementus, jo tie var izlīt un sabojāt ierīci.
5. Ziemā mulču labāk neatstāt, jo siltumnīcā apstākļi atšķiras no ārējiem, un tā var kļūt par lielisku augsni kaitēkļu pārziemošanai.
6. Ziemā tiešām nav nepieciešams vēdināt siltumnīcu, tāpēc sakārtojiet automātiskos logu un durvju atvērējus. Spēcīga vēja ietekmē logs vai durvis var sākt deformēties un radīt troksni vai pat salūzt, tāpēc pārliecinieties, ka mehānisms ir salabots.
7. Jūs varat mazgāt siltumnīcas iekšējās sienas. Vienkārši atšķaidiet trauku mazgāšanas līdzekli un notīriet. Ja vēlaties kaut ko dabiskāku, tad meklējiet mazgāšanas līdzekli ar probiotiķiem.
8. Siltumnīcu var apsmidzināt ar dezinfekcijas līdzekļiem, taču izvēlies rūpīgi, jo daudzos gadījumos līdzekļi iznīcina ne tikai sliktos radījumus, bet arī labos.
Zāliena kopšana oktobrī
1. Regulāri sagrābiet – savāciet nokritušās lapas, lai zāle saņemtu pēc iespējas vairāk gaismas.
2. Oktobra beigās veiciet pēdējo pļaušanu, lai zālienu sagatavotu ziemai. Ļoti svarīgi, lai asmeņi būtu asi, jo neasi asmeņi zālienu nevis nopļauj, bet gan plēš, tādējādi izraujot zāles dzīslas un izraisot zāliena izkalšanu. Pēdējās pļaušanas laikā zāliens jāatstāj nedaudz augstāks nekā vasaras pļaušanas laikā.
3. Aerējiet zālienu ar vienkāršu dārza dakšiņu, lai atbrīvotu veco un sacietējušo augsnes garozu, kas neļauj ūdenim un skābeklim nokļūt līdz zāles saknēm.
4. Lai zāliens būtu izturīgāks pret apkārtējās vides ietekmi, aukstumu un mitrumu, mēslojiet to, lai stiprinātu saknes. Šim nolūkam vislabāk piemēroti kālija un fosfora mēslošanas līdzekļi. Mēslošanas līdzekļu norma vēlīnajai mēslošanai ir tāda pati kā agrīnai mēslošanai.
5. Sausā laikā nepārtrauciet periodisku laistīšanu un, iestājoties aukstam laikam, parūpējieties par zāliena laistīšanas aprīkojuma sagatavošanu ziemai. Vairāk par laistīšanas sistēmas sagatavošanu ziemai varat lasīt mūsu padomu sadaļā.
Rūpējieties par putniem
Labākais laiks putnu barošanai ir pēc pirmajām salnām. Ja vēl neesat to izdarījis, tagad ir laiks sākt. Apsveriet iespēju pakārt barotavas savā dārzā, lai palīdzētu putniem aukstākos mēnešos. Aukstā laikā putni vienas nakts laikā var zaudēt 10% no svara, tāpēc tiem nepieciešama mūsu palīdzība. Lai barošana neradītu problēmas, izmēģiniet Garland putnu barotavu ar jumtiņu, kas palīdz saglabāt barību sausu, vienlaikus ļaujot to viegli papildināt, kad beidzas barība.
Oktobris ir patiesi burvīgs ar savām krāsām, tāpēc ļaujiet sev ne tikai cītīgi darboties dārzā, bet arī izbaudīt atvasaru.