Svarīgākie dārza un pagalma darbi janvārī
Janvāris ir īsts miera laiks. Gada lielākie svētki un to kņada jau pagājuši, un ziemas vidus ir tepat aiz stūra. Lai gan janvārī parasti valda sals un sniegs, lielākā daļa cilvēku, īpaši dārznieki, sāk gaidīt siltumu un pavasara atgriešanos. Mums visiem pietrūkst tās patīkamās sajūtas, ka arvien biežāk parādās saule, siltums un mostas daba. Diemžēl mēs nevaram paātrināt pavasara iestāšanos, un mums nevajadzētu to darīt. Mēs ticam, ka katrā sezonā ir jāatrod kaut kas tuvs un mīļš. No pirmā acu uzmetiena var šķist, ka ziemā dārzā nav ko darīt, bet vēl ir dārza darbi, ko varam paveikt janvārī.
Galvenie dārza darbi janvārī
1. Ja ārā ir daudz sniega, sniegs jānotīra no koku stumbriem un kārtīgi jāsamīda apkārt, lai peles neapgrauž koka mizu zem tā.
2. Ja sniega ir maz, bet ārā ir auksts, sniegs jānotīra no celiņiem un jāaizber to uz punduraugu koku pamežu.
3. Pārskatiet un pārkārtojiet pieejamās sēklas. Iespējams, ka dažas vairs nav piemērotas sējai, tāpēc tās ir jāizmet. Pēc atlasīšanas jūs zināt, kas ir jāpapildina pirms pavasara un kādas sēklas jums jau ir.
4. Pārbaudiet, vai dārzā no krūmiem vai kokiem nav nokrituši vai aizpūsti aizsargpārsegi (plēves, tīkli).
5. Pagrabā pārbaudiet savu ražu: kas ir sapuvis - izmetiet, lai no tās nesapūst citi dārzeņi vai augļi. Ja pagrabs ir ļoti mitrs, novietojiet vairākus konteinerus ar dzēstu kaļķi.
6. Pirms lielām salnām pārliecinieties, ka jūsu pagrabā temperatūra nenoslīd zem 0 grādiem. Padomājiet par logu un durvju apsildi.
7. Pārbaudiet un sagatavojiet diedzētavas un podus gaidāmajai stādīšanas sezonai.
Janvāra darbi puķu dārzā
1. Apskatiet pagrabā glabātos tulpju un narcišu sīpolus, jāatceras tos laiku pa laikam laistīt.
2. Pārbaudiet, vai rozes un rododendri ir aizsargāti pret salu. Tie ir diezgan jutīgi ziedi, tāpēc vienmēr jāatceras par tiem parūpēties aukstā laikā.
3. Ir vērts apskatīt arī akmeņdārzu, lai redzētu, kā turas jūsu puķes. Iespējams, pret aukstumu jutīgākus ziedus vajadzētu noklāt ar egles zariem.
4. Jāpārbauda pagrabā glabātie sakņu bumbuļi, piemēram: dālijas, gladiolas, begonijas, kaņepes. Ja tie sāk dīgt, bet asni vēl ir pavisam mazi, dīgšanu var apturēt, pārvietojot tos uz vēl vēsāku telpu. Ja stādi jau ir pietiekami lieli, tos jāstāda podos un jātur gaišā, bet vēsā telpā.
5. Janvāra beigās jau iespējams sēt ilgi augošus ziedus - begonijas, petūnijas, verbenas.
6. Protams, neaizmirstiet iekštelpu ziedus. Janvārī istabas puķes ieteicams laistīt tikai ar salīdzinoši siltu ūdeni, jo ar aukstu ūdeni laistītiem ziediem saknes var sākt pūt, lapas nokalst un nokrist. Ja aiz loga tiešām ir ļoti auksts, iesakām puķes noņemt no palodzēm un novietot siltākā vietā.
Janvāra darbi dārzā
1. Laiks padomāt, kādus dārzeņus audzēsi gaidāmajā dārzkopības sezonā. Apskatiet sēklu paciņas, kas jums ir. Sakārtojiet tos. Varbūt jums kaut kā ir par daudz, tad varat apmainīties ar sēklām ar draugiem, un neaizmirstiet iegādāties nepieciešamo. Starp citu, noteikti ir pāragri pirkt sīpolu galviņas, jo tās izlaidīs asnus, pirms tās būs vajadzīgas.
2. Ziemas mēnešos mēs iesakām neaizmirst par ļoti noderīgo organiskā mēslojuma uzkrāšanos. Šis ir lielisks laiks, lai savāktu olu čaumalas, sīpolu mizas, tējas vai kafijas biezumus un koksnes pelnus - tas ir diezgan universāls mēslojums augiem. Tam ir īpašas mazas komposta kastes. Liela priekšrocība ir tā, ka, tās lietojot, telpā nav nepatīkamas smakas, pateicoties iekšā esošajiem filtriem.
3. Ja turat bites, neaizmirstiet pārbaudīt stropus. Pārbaudiet, vai tie nav pārklāti ar sniegu vai ūdeni.
4. Un, ja jūsu mājas tuvumā ir aizsalušas ūdenstilpnes, ir pienācis laiks sākt gatavot āliņģus. Tie palīdzēs zivīm pārdzīvot ziemu.
5. Padomā, ko un kur stādīsi dārzā. Ļoti noderīgi ir dažādot stādīšanas vietas dārzā: piemēram, ja sīpoli stādīti vienā vietā pagājušajā gadā, tad šogad tie jāstāda citā.
6. Apskatiet visus savus dārza un pagalma darbarīkus un pārbaudiet, vai viss vēl būs lietojams nākamajai sezonai, vai arī kaut kā trūkst un tas ir jāiegādājas. Svarīgākie dārza darbarīki un instrumenti: lāpsta, grābeklis, grieznes, rokas zāģis, darba cimdi, zaru šķēres, kaitēkļu miglotājs, laistīšanas šļūtene.
Janvāra darbi augļu dārzā
1. No augļu kokiem jānovāc visi sapuvušie augļi un lapas (ja neesat to darījuši iepriekš), jo tajos ir daudz slimību ierosinātāju.
2. Ja ārā salīdzinoši nav auksts un sals līdz 10 grādiem, augļu koku ziemas atzarošanu var sākt janvāra otrajā pusē. Lai viss būtu pareizi un koki paliktu neskarti, vēlams izmantot speciālas atzarošanas šķēres, kas viegli un ātri nozāģēs vairākus centimetrus platus zarus.
3. Nokratiet sniegu no augiem un augļu kokiem, pirms tas nolauž zarus un izkropļo to formu. Nokratīto sniegu saberiet ap augiem.
4. Pastāvīgi pārbaudiet, vai vējš nav noplēsis no krūmiem un kokiem aizsargplēvi vai tīklu.
5. Putni rotā katru mūsu dārzu un izgaismo mūsu ikdienu. Neaizmirstiet parūpēties arī par viņiem. Uzstādiet barotavu pie mājas vai saimniecības un barojiet tos visu ziemu.
Dārzs uz jūsu palodzes
Janvārī tiešām ir par agru diedzēt sēklas, taču jūs varat audzēt noderīgus mikro zaļumus vai garšaugus. Tie ir ārkārtīgi bagāti ar mikroelementiem un vitamīniem, kas mums tik ļoti nepieciešami aukstajā sezonā. Pie mikro zaļumiem var piederēt: gurķene, spināti, kaķaste, rukola, dažādi baziliki, selerijas, paprika, kolrābji, redīsi, zirņi, zaļumi, pētersīļi, salāti, dažādas sinepes u.c. Šo mikro zaļumu audzēšana ir diezgan vienkārša. Pat iesācējiem dārzniekiem veiksies. Stādiem nepieciešama tikai gaisma, siltums, irdens un auglīgs substrāts. Var audzēt īpašās vai parastās diedzētavās.
Elektriski apsildāmas diedzētavas ir lielisks veids, kā aukstajā sezonā ātrāk izaudzēt svaigus garšaugus. Apvienotajā Karalistē bāzētais ražotājs Garland piedāvā plašu risinājumu klāstu šajā jomā. Izvēle ir diezgan plaša: atšķiras diedzētavu izmēri (no cik podiem tas ir veidots), cenas un jauda. Jūs varat izvēlēties vienu no: 8, 13, 24, 50W jaudas diedzētava. Jo jaudīgāka ir diedzētava, jo siltāka būs tās pamatne. Piemēram, 50 W diedzētava ir aprīkota ar iebūvētu fiksētas temperatūras termostatu, kas paredzēts 19 °C temperatūras uzturēšanai, savukārt iekšpusē esošais oglekļa šķiedras elements nodrošina vienmērīgu siltuma sadali. Citas diedzētavas netiek kontrolētas ar termostatu un ir paredzētas, lai paaugstinātu apkārtējās vides temperatūru par aptuveni 8 °C. Katram diedzētavas podam ir caurspīdīgs plastmasas vāks. Vākiem ir regulējama ventilācija, kas ļauj kontrolēt podiņā ideālos mitruma apstākļus.
Vēl viens veids, kā visu gadu audzēt svaigus un barojošus zaļumus, ir diedzētavas ar lampu. Šīs diedzētavas ir divu veidu:
1. 24W diedzētavas. Melnas un baltas. Garums: 62 cm, platums: 40 cm, augstums: 47 cm. Pievieno 2 pilna spektra (6400 K) augšanas gaismas, kas atdarina dabisko saules gaismu visu gadu.
2. 11W diedzētavas. Melnas un baltas krāsas. Garums: 50 cm, platums: 20 cm, augstums: 45 cm. Tam ir 1 pilna spektra (6400K) augšanas lampa, kas atdarina dabisko saules gaismu.
Ticam, ka pats dīgstu augšanas vērošanas process būs interesants ne tikai pieaugušajiem, bet arī mūsu mazajiem. Tāpēc diedzētava sniegs iespēju ne tikai izaudzēt svaigus, veselīgus mikro zaļumus, bet arī kļūs par ikdienas izklaidi. Turklāt šāda diedzētava var būt lieliska dāvana jebkuram dārzniekam.
Neuztraucieties, jo jums noteikti vēl būs laiks visu sagatavot gaidāmajai stādīšanas sezonai. Pabeidzot visus janvāra darbus, neaizmirstiet atpūsties un izbaudīt ziemas izklaides kopā ar saviem mīļajiem!