Kā kopt un laistīt magnolijas?
Magnolija ir satriecoši skaists augs, kura izcelsme ir Japānā un tā tiek veiksmīgi kultivēta Latvijā. Šis augs priecē ar savu ziedēšanu pavasarī – kailos magnolijas zarus rotā neticama skaistuma ziedi, kas izskatās kā tauriņi, kas nolaižas uz zariem, lai atpūtinātu spārnus. Ir daudz dažādu magnoliju veidu – dažas ir izturīgākas pret Latvijas klimatam raksturīgo aukstumu, savukārt citas ir izturīgas un prasa papildu kopšanu. Šajā rakstā mēs īsi apspriedīsim, kā izvēlēties, stādīt un kopt magnolijas savā dārzā.
Magnoliju stādīšana un audzēšana
Ja esat nolēmis audzēt magnoliju, jums jāzina, ka tas ir augs, kas prasa lielu aprūpi un ir jutīgs pret dažādiem bojājumiem. Magnolijai patīk, ja augsne nav smaga, bet nedaudz skābāka. Tam nepieciešama arī saules gaisma, tāpēc vietu vislabāk izvēlēties pagalma dienvidu pusē. Svarīgi atcerēties, ka ēna šim augam nav piemērota, tāpēc, izvēloties vietu, nestādiet magnoliju blakus lieliem ēnas kokiem vai citiem krūmiem, kas varētu nosegt augu. Pareizi kopta magnolija bagātīgi zied, tāpēc šo augu droši var iestādīt pagalma redzamākajā vietā.
Ir arī vērts izpētīt dažādus magnolijas veidus. Kā jau rakstījām iepriekš, dažas sugas ir vieglāk audzējamas, mazāk prasīgas vai jutīgas pret aukstumu, savukārt citas ir jānosedz. Ja esat iesācējs dārznieks, izvēlieties magnolijas sugu, par kuru ir vieglāk rūpēties. Izvēlētais magnolijas veids būs atkarīgs ne tikai no kopšanas vai ziedu krāsas, bet arī no koka vai krūma formas, pirmo ziedēšanas laika un auga augstuma. Piemēram, Latvijā parastā un kultivētā Zvaigžņu magnolija (Magnolia Stellata) ir diezgan neliela, tai ir balti ziedi ar šaurām ziedlapiņām, tāpēc tā ir īpaši piemērota maziem dārziem. Tikmēr Japāņu magnolija (Magnolia Kobus) izaugs daudz lielāka, bet ziedēs tikai 12-15 savas augšanas gadus!
Stādot, esiet uzmanīgi un saudzīgi ar šo augu. Magnolijas saknes ir īpaši jutīgas pret bojājumiem, tāpēc ir svarīgi nesabojāt stāda saknes. Vislabāk ir iegādāties podiņā audzētu magnoliju, lai varētu būt drošs, ka rakšanas laikā saknes nav bojātas.
Magnoliju laistīšana
Magnolijai patīk būt bagātīgi laistītai – šim augam īpaši patīk mitrums. Tomēr laistiet ar mēru, ūdens nedrīkst stagnēt. Augsnei jābūt caurlaidīgai, bet ne pārāk smilšainai.
Plānojot un projektējot piemājas laistīšanas sistēmu, ņemiet vērā magnolijas. Tām vispiemērotākā ir pilienveida apūdeņošana. Tādā veidā jūs pakāpeniski un vienmērīgi mitrināsiet auga saknes. Ir divi veidi, kā apūdeņot ar pilienu sistēmu: ievietojot pilienu cauruli pilienu līnijā vai ievietojot atsevišķus pilinātājus jau ieklātajā LDPE caurulē.
Pilināšanas caurulei ir raksturīgs tas, ka tai ir rūpnīcā integrēti pilinātāji. Vienkārši izveidojiet gredzenu ap augu no caurules, un jūs varat būt droši, ka augs tiks laistīts pareizi un vienmērīgi. Šajā caurulē laistītāji ievieto ik pēc 30 cm, un viena pilinātāja ūdens plūsmas ātrums ir 2 litri stundā. Lai caurule noturētos vietā un izskatītos glīti, pienaglojiet to ar īpašiem mietiņiem.
Magnolijām piemērota arī laistīšanas sistēma ar atsevišķiem pilinātājiem. Šādā laistīšanas sistēmā jūs pats varat izvietot pilinātājus vajadzīgajā attālumā, ievietojot tos ieklātajā LDPE caurulē. Pilinātājiem var būt dažāda caurlaidspēja: no 1,3 l/st. līdz 12 l/st., tāpēc ir lietderīgi noskaidrot, kāda veida laistīšana ir nepieciešama jūsu augam. Ņemiet vērā, ka mēs neiesakām gan pilienu cauruli, gan atsevišķus pilinātājus aprakt zem zemes, bet jūs varat tos paslēpt zem mulčas.
Magnolijas jāmēslo, lai saglabātu to veselīgumu un ziedēšanu. Pateicoties apūdeņošanas sistēmai, jūs varat viegli izkliedēt mēslojumu, ievietojot īpašu mēslojuma trauku. Vissvarīgākais ir pēc katras mēslošanas izskalot laistīšanas sistēmu ar tīru ūdeni, tā izvairīsities no pilinātāju aizsērēšanas.
Svarīgi arī pieminēt, ka jūs varat automatizēt pat visvienkāršāko laistīšanas sistēmu, lai neaizmirstu regulāri laistīt augus. Laistīšanas taimeri un vadības ierīces noderēs arī tiem, kas dodas atvaļinājumā vai audzē stādus piemājas sētās. Pateicoties šīm vadības ierīcēm, jūs varēsiet iestatīt laistīšanas biežumu un ilgumu. Dažām vadības ierīcēm ir iespēja pieslēgt lietus sensoru, tāpēc magnolijas netiks laistītas, ja ārā līs.
Laistīšanas sezonas beigās neaizmirstiet atvienot apūdeņošanas sistēmu no ūdens avota. Ja izmantojat laistīšanas taimeri, izņemiet baterijas ziemā un noteikti uzglabājiet to sausā, siltā telpā. Tāpat iesakām izskalot caurules un novadīt uzkrāto ūdeni no ūdens filtriem, lai tie nesaplaisātu gada aukstākajās dienās. Pareizi kopta laistīšanas sistēma priecēs jūs daudzus gadus!
Magnoliju kopšana
Pēc augu stādīšanas un audzēšanas par to nav jārūpējas visu laiku. Par laimi, magnolijai nav nepieciešama atzarošana! Turpretim magnolijas nav ieteicams apgriezt, ja vien neredzat izžuvušus, slimus vai sapinušos zarus. Kā jau iepriekš norādījām, dažas sugas ir maigākas, un šo magnoliju ziedus var izpostīt salnas. Sasalušas magnolijas pavasarī zied vāji vai vispār nezied. Tāpēc mēs iesakām šos augus pārklāt ar agroplēvi. Protams, neaizmirstiet, ka augs ir "jāpabaro" ar tam paredzētajiem mēslošanas līdzekļiem, lai tas būtu veselīgs un ziedētu bagātīgi. Magnolijas ieteicams mēslot no pavasara līdz vasaras vidum.
Novēlam skaistus, acij tīkamus un bagātīgus magnolijas ziedus!