Inžektoru mēslojuma dozators | Kā aprēķināt lietojamā mēslojuma daudzumu?
Lietojot jebkura veida mēslojuma dozatoru, ir jāievēro mēslošanas kārtība. Pirms mēslojuma uzklāšanas augsne jāsamitrina, lai mēslojums vienmērīgi sadalītos visā augsnē. Pēc mēslošanas sistēma ir jāizskalo, tas ir, laistīšanas sistēmai cauri jāizlaiž ūdens bez mēslošanas līdzekļiem. Šīs kārtības neievērošana var padarīt mēslojumu mazāk efektīvu un dažos gadījumos pat izraisīt bojājumus.
Sūknējamā mēslojuma daudzuma aprēķināšanas metodes
1. Vienkāršākais mēslošanas līdzekļu dozēšanas veids ir mēslot, līdz tvertne ar mēslojumu ir tukša. Zinot nepieciešamo mēslojuma daudzumu vienam augam, varat viegli aprēķināt kopējo izmantojamā mēslojuma daudzumu. Ielejiet mēslojumu tvertnē un ievietojiet tajā uzsūces šļūteni. Lēnām atverat dozatora krānu. Dozatora krāns jāgriež, līdz inžektors sāk sūknēt mēslojumu (parasti krāns nav pagriezts līdz galam). Mēslošanas process turpinās līdz mēslojuma tvertnes iztukšošanas brīdim.
2. Mēslošanas līdzekļa absorbcijas procentuālo daudzumu var aprēķināt ar testa metodi. Šo metodi izmanto, ja nepieciešams zināt/kontrolēt mēslojuma procentuālo daudzumu ūdenī. Pirmkārt, jums jāaprēķina apūdeņošanas sistēmas kopējais plūsmas ātrums. Pēc tam ieslēdziet laistīšanas sistēmu, pievienojiet dozatoru. Ievietojat uzsūces šļūteni graduētā traukā, kas piepildīts ar tīru ūdeni. Reģistrējiet, cik daudz ūdens iesūc dozators vienā stundā, un aprēķiniet sūkšanas procentuālo daudzumu pēc šādas formulas:
x ir procentuālais daudzums, ko inžektors iesūc
Qpas - inžektora iesūktais ūdens daudzums stundā - m3/st.
Qben - kopējais apūdeņošanas sistēmā izmantotais ūdens daudzums stundā - m3/st.
Piemēram: jums ir apūdeņošanas sistēma, kas sastāv no 3000 metriem pilienu caurules, sistēma nav sadalīta atsevišķās laistīšanas zonās - visi 3000 metri pilienu caurules darbojas vienlaicīgi. Teiksim, ik pēc 0,4 metriem tiek uzstādīti pilinātāju laistītāji, viens pilinātājs izvada 2 l/st. ūdens, un vienā stundā inžektors iesūknēja 0,5 m3/st. Tātad:
Qben = = 15000 l/st. = 15 m3/st. Qben = 15 m3/st. Qpas = 0,5 m3/st.
x = 0.5*100 / 15 = 3.33 %
Inžektors iesūc 3,33% šķīdumu. Dozators sūknēs ar šo procentuālo daudzumu tikai tad, ja krāns atrodas pozīcijā, kurā veicāt mērījumu. Ja vairāk pievelciet mēslojuma dozatora krānu, palielināsies iesūkšanas spēks, līdz ar to palielināsies sūkšanas procents. Ja krānu piegriezīsiet mazāk, iesūkšana vājinās - procentuālais daudzums samazināsies.
3. Izmantojot testa metodi, ir iespējams vēl precīzāk aprēķināt uztveršanas procentuālo daudzumu. Iepriekš aprakstītās metodes neprecizitātes rada iespējami neprecīzi plūsmas aprēķini. Faktiskā kopējā ūdens plūsma sistēmā atsevišķu hidraulisko nianšu dēļ var nedaudz atšķirties no aprēķinātās plūsmas. Neprecizitātes rada arī pieskrūvētā krāna novietojums. Krāna griešana pareizajā pozīcijā var būt problemātiska, jo neliela novirze var mainīt mēslojuma iesūkšanas procentuālo daudzumu. Šie faktori vāji ietekmē sūkšanas procentu, bet nepieciešamības gadījumā šīs neprecizitātes var novērst.
Apūdeņošanas sistēma ir aprīkota ar skaitītāju, un pirms un aiz mēslojuma dozatora ir uzstādīti spiediena mērītāji. Pagriežot mēslojuma dozatora krānu, būs spiediena starpība starp mērītājiem, kas atrodas pirms un pēc dozatora. Sistēmas kopējo plūsmu uzzināsiet no ūdens skaitītāja, tas būs precīzāks rādījums, salīdzinot ar aprēķināto kopējo plūsmu. Aprēķinot sūkšanas procentuālo daudzumu pēc otrajā punktā dotajām formulām, jūs uzzināsiet sūkšanas procentuālo daudzumu pie noteiktas spiediena starpības. Pamatojoties uz mērierīču informāciju, ir vieglāk iestatīt krānu pareizā pozīcijā. Ūdens skaitītājs precīzi informēs, kāds ir plūsmas ātrums laistīšanas sistēmā. Aprēķinot sūkšanas procentuālo daudzumu, pamatojoties uz skaitītāja un manometra datiem, jūs iegūsit precīzāku mēslojuma sūkšanas procentuālo daudzumu.
4. Jūs varat izvēlēties inžektora modeli vai uzzināt sūknētā mēslojuma daudzumu, pamatojoties uz ražotāja sniegtajām tabulām. Inžektoru ražotāju tabulas paraugi ar skaidrojumu:
Tālāk dotās tabulas palīdzēs jums izvēlēties mēslojuma dozēšanas inžektoru, kas sūknē ūdens šķīdumu vajadzīgajā procentuālajā daudzumā. Tabulas izmantošana ir arī ērts veids, kā uzraudzīt un kontrolēt mēslojuma daudzumu, kas tiek iesūknēts sistēmā.
5. Tabulas izmantošana mēslojuma dozatora inžektora izvēlei ir ātra un vienkārša metode. Bet tas nav visprecīzākais informācijas avots. Šķīduma iesūkšanas daudzumu nosaka ne tikai ūdens plūsma un spiediens, bet arī citi papildu faktori:
a) Sūknējamā šķīduma tvertnes novietojums
b) Šķīduma svars
c) Augstums, attiecībā pret jūras līmeni, kur atrodas mēslojuma dozators
Precīza iesūknētā šķīduma daudzuma aprēķināšana, iekļaujot iepriekš minētos faktorus, ir apgrūtinošs process. Ir iespēja izmantot bezmaksas kalkulatoru, ko izveidojuši inžektoru ražotāji: https://injectorselector.mazzei.net/ Šis kalkulators vislabāk darbojas ar pārlūku Chrome. Pēc nepieciešamās informācijas ievadīšanas jūs redzēsiet, kurš inžektors jums ir vispiemērotākais, ko iegūsiet/zaudēsiet, izvēloties cita modeļa inžektoru. Jūs arī varēsiet uzzināt, kā mainīsies sūkšana noteiktos apstākļos.