Dažādi melleņu laistīšanas veidi. Kura metode jums ir vispiemērotākā?
Plānojot melleņu fermu vai pat iestādot dažus krūmus pie mājas, ir svarīgi izplānot, kā laistīsiet stādus. Mellenēm nepatīk, ja tās laista par daudz vai par maz. Tātad, šajā rakstā mēs apskatīsim piemērotas melleņu laistīšanas sistēmas. Mēs ceram, ka tas palīdzēs jums izvēlēties sev piemērotāko!
Melleņu stādīšana un stādu kopšana
Sāksim ar īsu ceļvedi melleņu stādīšanā. Ja esat gatavs izaudzēt bagātīgu ogu ražu, jums būs jāatrota piedurknes un pareizi jāsagatavojas ogu krūmu stādīšanai. Mellenēm patīk saulaina, no vēja aizsargāta vieta, tāpēc, izvēloties krūmu izvietojumu pagalmā, neslēp tos ēnā vai zem kokiem. Stādot mellenes, svarīgi pareizi sagatavot augsni, jo šim konkrētajam augam patīk irdena, skāba un mitra augsne. Melleņu stādīšana parasti ir ieteicama pavasara otrajā pusē vai agrā rudenī. Krūmiem nepieciešams izrakt apmēram 50 centimetrus dziļu un 90-100 centimetru platu bedri. Tūlīt pēc stādīšanas ieteicams bagātīgi laistīt.
Lai gan melleņu stādīšana prasa zināmu sagatavošanos un zināšanas, ja visu darāt soli pa solim, jūs varat iegūt bagātīgu ražu pat tad, ja tā ir pirmā stādīšanas reize! Pēc stādīšanas ir svarīgi pareizi laistīt, un mēs to apspriedīsim turpmākajos punktos.
4 dažādas laistīšanas sistēmas mellenēm
Efektīvākās laistīšanas sistēmas metodes: kapilārā laistīšana, laistīšana ar atsevišķiem pilinātājiem, laistīšana ar pilināmo cauruli, papildus laistīšana ar smidzinātājiem.
Šīs metodes nav labākas viena par otru. Dažādos zemes gabalos būtu jāizmanto šim zemes gabalam vispiemērotākā metode. Piemērotākā laistīšanas metode tiek izvēlēta pēc noteiktu apstākļu izvērtēšanas. Galvenie kritēriji, pēc kuriem tiek izvēlēts laistīšanas sistēmas princips, ir ainavas virsma, stādīšanas metode, ūdens avota jauda, pieejamās elektroenerģijas jauda un, protams, plānotais budžets.
Individuālie pilinātāji - kompensatori
Šī laistīšanas metode ir lieliski piemērota tur, kur ir problemātiska ainava. Ja augstuma atšķirības pārsniedz 5%, tad laistīšanas vienmērīgai ir nepieciešama nestandarta laistīšanas sistēma. Ja plānojat likt pilienu cauruli šādos apstākļos, ņemiet vērā, ka tas būs dārgāks risinājums nekā atsevišķi pilinātāji. Izvēloties pilinātājus, jāpievērš uzmanība tam, lai tiem būtu membrāna, kā arī jāizvēlas pilinātāji ar izturīgu membrānu, lai nodrošinātu pareizu pilinātāju darbību un vienmērīgu laistīšanu pie liela slīpuma.
Atsevišķi pilinātāji ir noderīgi, lai taupītu ūdeni, jo tie ūdeni laista tikai ap augu. Pazemē laistāmā platība paplašinās, savukārt virszemē apūdeņotā platība ir neliela. Tas veicina auga sakņu dziļāku veidošanos. Jo mazāk mitruma paliek uz virsmas, jo mazāk ūdens iztvaiko, tāpēc jūs netērējat ūdeni un laistāt to mērķtiecīgi. Šai laistīšanas metodei nav nepieciešams jaudīgs ūdens sūknis, kas ir īpaši svarīgi, ja laistāmā platība ir liela un strāvas avots ir vājš.
Galvenais sistēmas trūkums ir pati uzstādīšana, kas prasa laiku un pūles. Ja ir liels melleņu krūmu skaits, nav viegli izurbt divus caurumus katram augam un ievietot pilinātājus.
Garu līniju gadījumā caurule var izplesties vai sarauties temperatūras atšķirību dēļ, izraisot auga tuvumā uzstādītā pilinātāja attālināšanos no tā. Kamēr augs ir mazs un sakņu sistēma nav plaša, tā var būt ārkārtīgi kaitīga parādība nepietiekamas mitruma absorbcijas, neregulāras sakņu attīstības un neregulāras sāļu izskalošanās dēļ. Lai izvairītos no iespējamiem bojājumiem, iesakām katram augam izmantot divus pilinātājus.
Uzstādot laistīšanas sistēmu ar pilinātājiem, LDPE caurule vispirms ir jānovieto gar augiem (to var likt zem plēves). Kā jau minējām iepriekš, no abām pusēm augam ir stiprināti pilinātāji. Attālums starp pilinātājiem tiek izvēlēts atkarībā no augsnes un ūdens daudzuma, ko pilinātājs var novadīt. Pilinātāji nebaidās no virsmas netīrumiem, taču neiesakām tos ierakt zem zemes.
Laistīšana ar atsevišķiem pilinātājiem ir diezgan ekonomisks risinājums, ņemot vērā iekārtu izmaksas un ūdens patēriņu, taču tas prasa lielu fizisko darbu tās uzstādīšanas laikā.
Pilināšanas caurule
Ar šo laistīšanas metodi jūs laistāt visu melleņu rindu. Sakņu veidošanās nav ierobežota mitruma uzņemšanas ziņā. Sāļi ap saknēm tiek vienmērīgi nomazgāti.
Augstuma atšķirībām, kas lielākas par 5%, nav ieteicams izmantot standarta pilienu cauruli, jo laistīšana būs nevienmērīga. Šajā gadījumā ir nepieciešama īpaša pilināšanas caurule, kas pielāgota augstuma atšķirībām. Izmantojot pilienu cauruli, visa līnija tiek laistīta, tāpēc momentānais plūsmas ātrums ir liels. Šī iemesla dēļ ir nepieciešams jaudīgāks sūknis nekā laistot ar pilinātājiem. Tāpat, laistot ar pilinātāju cauruli, ūdens patēriņš ir lielāks, tāpēc nepieciešams lielāks ūdens daudzums. Pirms caurules ievilkšanas jāizvērtē pieejamā ūdens avota iespējas, vai sausākajā periodā pietiks saimniecības laistīšanai.
Kūdra, kurā stāda mellenes, ir mitrumu caurlaidīgs substrāts. Zinot, ka mellenēm patīk mitrums, iesakām katrā stādu dobē ieklāt divas pilienu caurules līnijas.
Iekārtas uzstādīšana ir diezgan vienkārša, jo ir nepieciešams tikai izlikt divas pilienu caurules līnijas atbilstoši augiem. Cauruli var likt zem plēves, bet to nevar aprakt zem zemes. Caurulei, ko izmanto zem zemes, jābūt unikālām tehniskajām īpašībām. Atkarībā no caurules modeļa var būt nepieciešams novietot cauruli noteiktā pusē.
Laistīšanas sistēma ar pilienu cauruli var būt lielisks risinājums cenas un kvalitātes ziņā – sistēma ir diezgan lēta salīdzinājumā ar citām, turklāt laistīšana ir plaša un vienmērīga. Šī laistīšanas metode ir racionāls risinājums, ja jūs neierobežo ūdens avots un ja varat nodrošināt sūknim nepieciešamo elektrisko jaudu.
Kapilārā laistīšana
Šī ir laistīšanas sistēma, kas mērķtiecīgi aplaistīs augu apkārtni. Laistāmā platība nemainīsies pat tad, ja caurule paplašinās/saraujas. Sistēma darbosies pareizi arī ar lielām augstuma atšķirībām, jo viena no sistēmas daļām ir individuālais pilinātājs-kompensators. Vāja elektroenerģijas avota gadījumā sistēmu var veidot tā, lai tās momentānais plūsmas ātrums laistīšanas laikā būtu ļoti mazs.
Salīdzinot ar iepriekšējām laistīšanas sistēmām, kapilārā laistīšanas sistēma sastāv no vairāk komponentiem, tāpēc uzstādīšanas darbi kļūst grūtāki. Papildu detaļas var izraisīt nelielu sistēmas izmaksu pieaugumu. Ja ap krūmiem nav mulčas seguma, pļaujot nezāles, pastāv liela iespējamība, ka tiks bojātas šļūtenes.
Šīs sistēmas uzstādīšana ir līdzīga kā individuālo pilinātāju uzstādīšanai: LDPE caurule tiek izklāta gar augu līniju, un pie auga tiek piestiprināts viens pilinātājs. Pilinātājs ir aprīkots ar dubultu atzarojumu, no kura atzarojas divas šļūtenes, un šļūteņu galos ir tapas, kas iespraužas zemē pie auga.
Kapilārā laistīšana ir mērķtiecīgākā un vienveidīgākā laistīšanas salīdzinājumā ar iepriekš apspriestajām sistēmām. Šādā veidā laistot, tiek ietaupīts maksimālais ūdens daudzums. Maziem momentānās plūsmas ātrumiem tiek izmantoti vājāki sūkņi, filtri, minerālmēslu dozatori un mazākas caurules. Finansiālie ietaupījumi uz mazāku komponentu rēķina daļēji kompensē izmaksas, kas radušās, veicot dubulto atzarojumu. Taču šīs sistēmas uzstādīšana prasīs vairāk fiziskā darba un laika, salīdzinot ar cita veida sistēmām.
Papildu laistīšana ar smidzinātājiem
Smidzinātāju laistīšana melleņu fermā ir apvienota ar pilienveida laistīšanu. Tā ir papildu palīdzība augiem gada karstākajā periodā.
Visracionālākais šādas laistīšanas veids ir ar "Flipper" smidzinātājiem. Šo smidzinātāju galvenais mērķis ir aizsargāt augus no salnām. Smidzinātāju izmantošana tikai laistīšanai ir neracionāla. Apsverot aizsardzību pret salnām, jāņem vērā, ka smidzinātāji var kalpot kā papildu laistīšana. Laistīšanu ar smidzinātāju var izmantot tikai vēsajā dienas laikā.
Šīs sistēmas uzstādīšana nav grūta, taču tas prasa laiku. Pirmkārt, zem augiem tiek ievilkta atsevišķa caurule, kurai pievienota mikro šļūtene. Mikro šļūtene ir pievienota smidzinātājam, smidzinātājs ir piestiprināts pie statīva (parasti tiek izmantots koka miets).
Ja izveidojat laistīšanas sistēmu un plānojat nākotnē pievienot salnas smidzinātājus, plānojiet uz priekšu. Laistīšanas sistēmās bez aizsardzības pret salu bieži vien nav iespējams savienot smidzinātājus dažādu hidraulisko parametru dēļ.
Mēs ceram, ka šis raksts ir palīdzējis jums saprast, kur sākt stādīt mellenes un kā darbojas dažādas melleņu laistīšanas sistēmas. Atcerieties, ka labi funkcionējoša laistīšanas sistēma ir rūpīgas un precīzas konstrukcijas rezultāts. Sazinieties ar mums, lai saņemtu konsultāciju, un mēs palīdzēsim jums izveidot melleņu laistīšanas sistēmu!