Septembris ir augu atzarošanas laiks
Rudens ir svarīgs gada laiks, lai sakārtotu dārzu un sagatavotu to ziemai, un atzarošana ir tā galvenā sastāvdaļa.
Atzarošanu parasti veic nenoņemot nokaltušos un pāraugušos zarus vai stublājus, lai veicinātu augšanu. Tomēr ir ļoti svarīgi izvēlēties pareizo laiku un izmantot pareizos rīkus, pretējā gadījumā jūs riskējat nodarīt vairāk ļauna nekā laba. Tāpēc šajā rakstā mēs centīsimies iepazīstināt ar atzarošanas pamatprincipiem un paskaidrot, kādi darbarīki atvieglos jūsu darbu.
Kādi ir atzarošanas veidi?
Nav viena veida, kā atzarot visus augus. Atzarošanas laiks un metode var būt atkarīga ne tikai no gada sezonas, bet arī no tā, kā jūs tos audzējat, ko no tiem vēlaties - piemēram, sulīgāku lapotni vai lielāku ražu. Neatkarīgi no mērķa, ir ļoti svarīgi iepazīties ar katra auga īpašībām.
1. Viena no vispiemērotākajām atzarošanas metodēm ir atzarošana, kas vērsta uz nokaltušiem, slimiem vai lūzušiem zariem un lieki neizvāc dzīvus zarus.
2. Nākamā metode ir vainaga pacelšana, kad tiek noņemti un retināti zemākie zari. Tas nodrošina labāku gaismas iekļūšanu un gaisa cirkulāciju.
3. Atzarošana, kur tiek samazināts auga izmērs, ir nepieciešamas lielas prasmes un zināšanas par auga veidu un stāvokli.
4. Citas metodes ietver augšdaļas nogriešanu, atstājot "lauvas asti". Ar šo metodi tiek nogriezti resni koku zari, atstājot lielus stumbrus un noņemot daudzus iekšējos zarus. Šādas darbības tiek uzskatītas par kaitīgām un no tām jāizvairās.
Ko var atzarot septembrī?
1. Septembra laikapstākļi parasti dod mums labu iespēju atzarot mūžzaļos krūmus vai dzīvžogus, piemēram, ābeliju, krūmu sausserdi, ligustru, īvi, kā arī augļu krūmus.
2. Kāpelējošie augi, piemēram, parastais jasmīns, sausserdis, kāpelējošās rozes, pasifloras ziedi, var arī gūt labumu no atzarošanas septembra beigās.
3. Dažiem skujkokiem (Leyland ciprese, tūja, parastā ciprese, kadiķis) zaru gali var būt arī nedaudz apgriezti. Kas attiecas uz lapu kokiem, tad tos septembrī parasti neapgriež, bet var strādāt ar bērzu un alksni.
Laika apstākļu ietekme uz atzarošanu
Aukstā temperatūrā augi ir trauslāki, tāpēc zari var nejauši sasprēgāt. Tā nav liela problēma, taču tā var ietekmēt auga izskatu vai vēlāk radīt patvērumu kukaiņiem un slimībām. Neatzarot, kad temperatūra noslīd zem -10 grādiem. Labāk palieciet mājās pie kamīna un izbaudiet savu iecienītāko grāmatu!
Darbarīki ir labāki viens par otru
Runājot par atzarošanas darbarīkiem, ir iespējams izvēlēties no neskaitāmām formām un izmēriem. Tomēr ne visi darbarīki ir piemēroti atzarošanai. Vēlamies vēlreiz uzsvērt, ka ir ļoti svarīgi izmantot darbam piemērotu darbarīku. Tāpēc esam izvēlējušies savus iecienītākos darbarīkus, jo tie ir ergonomiski, tiem nepieciešama mazāka apkope, tie kalpo ilgāk un ir ērti lietojami.
1. Daži dārza darbarīki ir tikpat noderīgi kā labas grieznes. Tās patiešām ir labākais darbarīks mīkstu un kokainu ziemciešu griešanai un atzarošanai, un ar tām ir daudz vieglāk rīkoties nekā zaru šķērēm, strādājot ar ziediem un maziem krūmiem. Lai gan dažu augu, piemēram, rožu, audzētāji iegulda ziedu šķērēs, nevis grieznēs, pēdējās ir grūti pārspēt vispusīgas lietderības ziņā.
Lielākā daļa dārznieku piekritīs, ka grieznes ir viens no svarīgākajiem un visvairāk izmantotajiem darbarīkiem dārza darbos, tāpēc ir vērts ieguldīt līdzekļus ilgmūžīgā darbarīkā. Daži dārznieki izmanto pat vairākas grieznes, netīriem darbiem paturot vienkāršas un lētas, bet maziem darbiem – dārgākas, piemēram, rožu un ziedošu krūmu apgriešanai. Mēs saprotam, ka griežņu dažādība var būt galvu reibinoša, tāpēc iepazīstināsim ar vairākiem griežņu veidiem ar priekšrocībām.
Grieznes ar pārklājošiem asmeņiem tiek uzskatītas par vissvarīgāko dārznieku darbarīku. Tām ir divi izliekti asmeņi, kas iet viens otram apkārt, līdzīgi kā šķēru asmeņi. Viens asmens ir ass, bet otrs neass, tāpēc griezums ir tīrs, kamēr darbarīks paliek ass. Atkarībā no tā, kā turat grieznes, uzasināto pusi varat izmantot dažādiem uzdevumiem.
Ar salokāmo asmeni var lieliski apgriezt mazus krūmus un rozes, kā arī mazus koku zarus (līdz ø1 cm). Asmeņi var kļūt neasi, griežot lielākus zarus, tāpēc šādos gadījumos vienmēr pa rokai jābūt zaru šķērēm.
Šāda veida grieznes ir pieejamas dažādos izmēros, tāpēc, ja iespējams, izmēģiniet tās rokā, lai pārliecinātos, ka izmērs jums ir ērts. Pareizais izmērs nodrošinās lielāku komfortu un efektivitāti. Piemēram, Sta-For art. 855 ir visvairāk pārdotās grieznes modelis, bet Star-For art. 914 ir labākas lielākām rokām. Ņemiet vērā, ka garāki rokturi palielinās sviras efektu.
Asmeņu izmēri arī atšķiras, mazie asmeņi ir ērti mazākiem darbiem un lielāki asmeņi īrisiem, flokšiem un monardām.
Šaurasmeņu grieznes vislabāk piemērotas ziedu, griezto ziedu vieglai apgriešanai un citiem nelieliem darbiem. Efektivitātes un izmēra ziņā tās ietilpst starp ziedu šķērēm un atzarošanas grieznēm. Griežot lielākus stublājus, jūs nesaņemsiet tik stingru un tīru griezumu kā ar lielākām dārza grieznēm, taču tās ir izturīgākas nekā šķēres, ko dažkārt izmanto rožu audzētāji. Dažiem dārzkopjiem patīk, ka ar šo mazuli ir viegli piekļūt šaurām vietām un viegli griezt pumpurus. Piemērotas arī ziedu kompozīciju griešanai vāzē.
Grieznes ar atbalsta asmeņiem piemērotas vecas, nokaltušas koksnes, koksnes stublāju un sakņu griešanai. Lai gan tās ir ļoti noderīgas, tās nav tik universālas kā dārza grieznes ar pārklājošiem asmeņiem. Šīm dārza grieznēm ir viens taisns asmens, kas noslēdzas pret plakanu metāla gabalu (laktu). Šāda konstrukcija padara to nepiemērotu zaļas koksnes griešanai, jo tā var sabojāt vai saspiest stumbrus. To forma ir rupjāka un tāpēc nepraktiska, ja nepieciešama elastība un griešana tuvākos leņķos. Tāpat kā ar citām dārza grieznēm, arī ar šīm dārza grieznēm ar atbalsta asmeni nevar griezt stublājus, kas lielāki par ø 1 cm, taču ir vērts tās turēt pa rokai.
Grieznes ar akumulatoru būs īsti palīgi gan iesācējiem, gan pieredzējušiem dārzniekiem. To vienkāršā izmantošana atvieglos fiziski smagu darbu – atzarošanu. Iegādājoties šādas grieznes, jūs ietaupīsiet laiku, naudu, un jūsu locītavas būs jums pateicīgas. Lielākā priekšrocība ir tā, ka grieznēm ir iebūvēts uzlādējams litija akumulators, tāpēc var strādāt bez jebkādiem vadiem, kas parasti apgrūtina pārvietošanos. Jūs varat viegli apgriezt/nozāģēt apmēram 28-30 mm biezus zarus. Pašas grieznes ar visām detaļām veido kompaktu koferi, kas atvieglo to transportēšanu un uzglabāšanu. Izmantojot bezvadu grieznes, jūs mainīsit domāšanas veidu par atzarošanu. Tas vairs nebūs uzdevums, kas prasa fizisku spēku, bet gan jūs varēsiet izbaudīt, kā apgrieztie zari viegli nokrīt uz zemes.
2. Atzarošanas šķēres ir otrais noderīgākais darbarīks jūsu atzarošanas arsenālā. Garie rokturi ļauj aizsniegt augstus zarus ar minimālu piepūli, tāpēc varat ērti griezt visu, kas var ietilpt starp asmeņiem. Parasti varat zāģēt zarus no 25 mm un vairāk, taču vairumā gadījumu, griežot daudz mazākus zarus, priekšroka tiks dota zāģa asmeņa precizitātei un zāģa darbībai ar vienu roku, nevis zāģa precizitātei.
Šim nolūkam ir pat divu veidu atzarošanas šķēres:
Ar izliektiem asmeņiem lieliski piemērotas zaļas koksnes griešanai. Atzarošanas asmeņi un krustojošie asmeņi tiek iedzīti zarā un iespiesti tajā vienlaicīgi. Tāpēc griešana ir vienkārša, precīza un neatstāj spiediena pēdas uz koka. Zari un zariņi tiks nogriezti ļoti tuvu stumbram, izvairoties no apauguma, kas ir sulu avots.
Šķēres ar balsta asmeņiem ideāli piemērots sausas un nokaltušas koksnes griešanai. Augšējais asmens spiežas cauri kokam ar lielāku spēku, savukārt atbalsta asmens notur zaru, izkliedējot spiedienu, līdz griešana ir pabeigta.
3. Atzarošanas zāģis ir darbarīks ar asiem zobiem, kas līdzīgs zāģiem, ko izmanto koka zāģēšanai. Tomēr atzarošanas zāģi ir paredzēti zaļu/dzīvu stublāju griešanai. Atzarošanas zāģi ir dažādu izmēru un veidu. Pārliecinieties, vai izmantotais rīks ir vislabāk piemērots jūsu veicamajam darbam. Ja zari ir pārāk resni grieznēm, izmantojiet atzarošanas zāģi ar īsākiem zobiem, piemēram, Sta-For art. 166.25. Izmantojiet smalko zobu izliekto atzarošanas zāģi Sta-For art. 165 zariem līdz 6 cm diametrā. Augstiem un grūti sasniedzamiem zariem Sta-For atzarošanas zāģis ar grieznēm un teleskopisko rokturi līdz 6 m art. 743K. Tie ir 2 produkti vienā - gan dārza šķēres, gan rokas zāģis. Ar vienu darbarīku jūs visus dārza darbus veiksiet vēl vienkāršāk un ātrāk.
4. Dzīvžogu šķēres – atvieglos un paātrinās dzīvžogu, kā arī atsevišķu krūmu, piemēram, tūju, bukšu u.c., griešanu. Dzīvžogu apgriešana ar rokām var būt nogurdinošs darbs, it īpaši, ja jūsu šķēres nav uzdevumu augstumos. Izmantojot šim darbam labāko darbarīku, jūs varat kaut ko mainīt! Lielākā daļa dzīvžogu šķēres griež zarus, kuru diametrs nav lielāks par 16 mm. Vispirms novērtējiet, kādus augu veidus jūs griezīsiet. Vai jums ir nepieciešams izturīgs darbarīks, lai grieztu izturīgus koka krūmus, vai arī pietiks ar vieglām šķērēm, lai nodrošinātu mīkstu jaunu augu augšanu? Cik krūmus vai dzīvžogus vajadzētu atzarot? Tas palīdzēs jums izlemt, cik svarīgs ir svars, asmens garums/veids un lietošanas ērtums. Pēc tam nosakiet savu budžetu. Tāpat kā lielākā daļa dārza darbarīku, dzīvžogu šķēres ir pieejamas dažādos cenu diapazonos, un, lai gan parasti par augstāku cenu tiek iegūta labāka kvalitāte, ne vienmēr ir nepieciešams maksāt vairāk, lai iegūtu to, kas jums nepieciešams.
Ko darīt, lai dārza darbarīki kalpotu ilgāk par vienu sezonu?
Regulāri veicot apkopi, jūsu dārza darbarīki kalpos ilgāk. Darbarīkiem jābūt ne tikai asiem, bet arī tīriem un steriliem. Darbarīki, kas ir pakļauti ar baktērijām, sēnītēm vai kukaiņiem inficētiem augiem vai augsnei, var izplatīt šīs problēmas visā dārzā. Pēc katriem dārza kopšanas darbiem ir nepieciešamas tikai dažas minūtes, lai parūpētos par darbarīkiem un aizsargātu dārzu, kad tie tiks izmantoti nākamreiz.
Mēs ceram, ka šis visaptverošais darbarīku apskats jums bija noderīgs, un novēlam jums veiksmīgu septembri!