Februāris - ko darīt dārzā, kamēr zemi vēl klāj sniegs
Februāris ir laiks, kad ziema sāk izgaist, lai gan dažreiz tā joprojām mēģina iekost, bet dienas kļūst manāmi garākas, kas ir katra dārznieka sapnis! Temperatūra var krasi svārstīties no -10 ºC līdz +5 ºC, tāpēc var uzdot jautājumu, ko darīt dārzā februārī - vai arī tas ir kāds joks? Lielāko daļu laika šajā mēnesī mums patīk sēdēt pie mājīga kamīna un skatīties pa logu uz dārzu. Tomēr, ja izdosies atrast motivāciju uzvilkt mēteli, cimdus, cepuri, lielu vilnas šalli un biezas zeķes un paveikt vismaz dažus no veicamajiem uzdevumiem, par ieguldīto darbu pavasarī tiksi labi atalgots.
Dārza galvenie uzdevumi februārī
1. Ja zeme nav sasalusi, sāciet gatavot paaugstinātas un citas dobes, sāciet sildīt augsni ar vilnas vai polietilēna segām, gatavojoties sējai nākamajos mēnešos.
2. Sakārtojiet sēklas atbilstoši sēšanas datumam. Vienkārši paņemiet kastīti ar sadalītiem nodalījumiem un ievietojiet sēklu paciņas atbilstoši sēšanas datumam. Pievērsiet uzmanību derīguma termiņam un tam, vai sēklām ir pelējuma pazīmes.
3. Ir pienācis laiks pasūtīt sēklas un sīpolus, un stādīšanas plāns palīdzēs jums izlemt, cik daudz jums ir nepieciešams.
4. Pārbaudiet, vai jūsu darbarīki ir kārtībā un vai jūsu dārza tehnika darbojas, ja nepieciešams - ieeļļojiet to.
5. Sakārtojiet savu darbarīku novietni pirms gaidāmās stādīšanas un sēšanas sezonas — vēlāk būsiet pateicīgs par tīru un sakoptu telpu!
Februāra darbi puķu dārzā
1. Atzarojiet rododendrus, kamēr tie ir miera stāvoklī.
2. Pievērsiet uzmanību kāpelējošiem augiem, piemēram, mežvītenim, jo februāra beigas ir piemērots laiks to atzarošanai. Jānogriež visas pagājušajā gadā ziedošās galotnes un visi nokaltušie zari. Mežvīteņu atzarošana ir atkarīga no to sugas, šķirnes un no kā tos audzē. Viens mežvītenis jāīsina vairāk, otrs mazāk. Jūs mēreni saīsināsiet, atstājot 1 vai 1,5 m. Šim darbam izmantojiet asas dārza šķēres ar pārklājošiem asmeņiem.
3. Krūmus, piemēram, sarkanais grimonis un kārkls, kurus saglabājāt tikai to krāsaino stublāju dēļ, vajadzētu nogriezt līdz zemei.
4. Nogrieziet dekoratīvās zāles, atstājot apmēram 10 cm stublāja.
5. Saīsiniet pārziemojušo fuksiju pagājušā gada dzinumus, atstājot vismaz divus pumpurus, un noņemiet vājākos zarus.
6. Lai virši labi attīstītos un augtu, to nokaltušie ziedi laiku pa laikam jānogriež, bet tas jādara agri pavasarī, augšanas sezonas sākumā, nevis pirms ziemas. Labākais laiks atzarošanai ir februāra beigas - maija sākums. Ziedkopas jānogriež ar nazi, atstājot nelielu gabaliņu līdz ar zemi. Ja jūs to nedarīsit, virši neziedēs vispār vai ziedēs ļoti maz. Pareizi apgriezti virši ātri ataugs un veidos daudz gredzenveida pumpuru. Tāpat neaizmirstiet apsmidzināt ar pretsēnīšu šķīdumu.
7. Šis ir īstais laiks, lai atzarotu ziedošus krūmus, piemēram, mahonijas, hortenzijas un irbenes.
8. Noņemiet brūnos ziedus no atraitnītēm, lai tās neizkaisītu sēklas. Tas veicinās intensīvāku ziedēšanu, kad laiks kļūs siltāks.
9. Pavairojiet baltos pavasara vēstnešus - sniegpulkstenītes. To var izdarīt, izrokot krūmus, bet sniegpulkstenītes pēc ziedēšanas nogatavina sēklas un dažkārt sēj paši.
10. Ja rudenī plānojat pārvietot lapu kokus vai krūmus no vienas vietas uz citu, februāris ir piemērots laiks to darīt, ja vien augsne nav sasalusi vai pārāk mitra.
11. Rūpīgi apskatiet augu lapas, kas palikušas no rudens, un noņemiet tās, lai novērstu slimību izplatīšanos.
Februāra dārza darbi
1. Pareizai sēklu sagatavošanai ir liela nozīme kartupeļu produktivitātē. Kartupeļus šķirojiet: izmetiet visus slimos kartupeļus, kartupeļus, ko skārusi kraupja, slapjus un slimus kartupeļus, kartupeļus ar mehāniskiem bojājumiem, pārāk mazus kartupeļus. Ja uzglabātie kartupeļi ir ļoti zaļi, tad pēc asnu nolauzšanas pirms stādīšanas paiet ilgs laika posms, līdz sāk dīgt sekundārie acu pumpuri. Ja kartupeļi ir uzglabāti labos, vēsos apstākļos un nav sapuvuši, bumbuļi ir arī jāizvēdina, uzliekot plānāku ūdens kārtu, lai tos sasildītu. Izvēdinātie bumbuļi gatavojas dīgšanai, izlaiž īsus asnus, to raža palielinās par 6-8%, salīdzinot ar stādīšanu ar nevēdināmiem bumbuļiem.
2. Mulčējiet sparģeļus, un, kad beigsies sals, ir vērts dziļi uzirdināt dobes, lai likvidētu visas nezāļu saknes un sagatavotu augsni ērtai stublāju augšanai. Sparģelis būs garšīgāks un ar garāku mīkstu kātiņu, ja tas būs pārklāts ar plastmasas plēvīti. Plēve pasargās arī no sala, kas nereti notiek ar pirmajiem stādiem.
3. Uzstādiet paaugstinātās dobes tagad, pirms sākas augšanas sezona. Tas ļaus sākt dārzkopību agrāk; augsne sasilst ātrāk, un paaugstinātās dobes ir labi drenētas, tāpēc tas ir lielisks risinājums tiem, kam ir mālaina augsne. Paaugstinātās dobes ir lieliska izvēle tiem, kam patīk praktiskums un kārtība dārzā. Uzstādīšana ir ļoti vienkārša, un dizains ir smalks un pielāgojams videi. Neierobežojiet savu iztēli, veidojiet dobes vairākos līmeņos, veidojiet un pagariniet tās vēlamajā garumā.
4. Sāciet dārza dobju sagatavošanu, noņemot nezāles, noņemot visus atlikušos dārzeņu atlikumus un pievienojot kompostu. Pārklājiet sagatavoto augsni ar melnu plēvi, lai tā būtu sausāka un siltāka.
5. Skābu augsni apkaisa ar kaļķi.
Februāra darbi augļu dārzā
1. Šomēnes apgrieziet vecos un nokaltušos aveņu zarus. Ja avenēm ir daudz nokaltušu zaru, atstājam 7-9 labi saderīgus un labi attīstītus stublājus. Stublājus, kurus jūs gatavojaties apgriezt, nepieciešams apgriezt tieši pie zemes.
2. Apgrieziet upeņu, ērkšķogu un sarkano jāņogu krūmus, lai saglabātu produktīvu vainagu.
3. Piemērots laiks ābeļu un bumbieru atzarošanai, kamēr tās vēl ir veģetatīvā stāvoklī.
4. Augļu kokus, piemēram, plūmes, ķiršus un aprikozes, atstājiet līdz vasarai, jo, tos atzarojot tagad, tie saslims ar sudrabpuvi.
5. Sargājiet aprikožu, nektarīnu un persiku ziedus no sala, bet pārliecinieties, ka apputeksnētāji var sasniegt ziedus.
6. Lai veicinātu agrīnu ražas novākšanu, zemenes uz lauka pārklājiet ar plēvi.
7. Pārskatiet uzglabāto augļu krājumus un izņemiet visus sapuvušos.
Citi dārza darbi februārī
1. Neaizmirstiet izvairīties no kāpšanas uz zāliena, kad tas ir sasalis, jo tā augšējais slānis ir neaizsargātākas.
2. Tuvojoties pavasarim, ir vērts sagatavot zālienu nākamajai sezonai. Mēģiniet uzstādīt zāliena apmales - apmales, kas piešķir glītu izskatu un atvieglo apkopi.
3. Apgrieziet lapu koku dzīvžogus, pirms putni sāk ligzdot.
4. Apgrieziet augus, piemēram, vīnogulājus, efejas, Virdžīnijas vīteņaugus un Bostonas efejas. Ja jūs to darīsit tagad, jūs izbaudīsiet tīrus slēģus, notekcaurules un jumtus.
5. Lai paātrinātu kompostēšanas procesu, pirms ievietošanas komposta tvertnē sasmalciniet koksnes zarus.
6. Nomazgājiet podus ar karstu ūdeni un maigu mazgāšanas līdzekli, taču neaizmirstiet tos izskalot.
7. Turpiniet barot putnus. Šomēnes laiks joprojām ir auksts, tāpēc pakariet tauku bumbiņas un piepildiet barotavas.
8. Uzstādiet lietus ūdens savākšanas tvertnes, ja netiek ziņots par stiprām salnām. Lietus ūdens ir īpaši noderīgs skābā augsnē augošu augu laistīšanai, piemēram, ērkšķiem (krāna ūdens bieži ir viegli sārmains).
9. Plānojiet savu dārzu šogad, lai nodrošinātu labu augseku un novērstu kaitēkļu un slimību savairošanos augsnē.
10. Pasūtiet sēklas un augu sīpolus internetā tagad. Dārza plāns palīdzēs jums precīzi izlemt, cik daudz jums ir nepieciešams.
11. Agrā pavasara stādīšanai izvēlieties augļu kokus jau tagad. Ja jūsu dārzā vietas ir ierobežotas, mēģiniet audzēt punduru augļu kokus vai izvēlieties kolonnveida ābolus un bumbierus.
12. Februāra beigas ir lielisks laiks, lai sāktu dīgt sēklas. Tomēr dienas parasti ir mākoņainas un tām trūkst siltuma, ko augi mīl. Lai atvieglotu sēklu dīgšanu un nepasliktinātu kvalitāti, izmantojiet elektriski apsildāmas diedzētavas. Ar to palīdzību jūs varat paaugstināt augsnes temperatūru līdz 8 °C un sēklas dīgs daudz ātrāk. To ir viegli lietot, veicot tikai 4 soļus:
1. Iestādiet sēklas mitrā kompostā paredzētajos dīgšanas traukos;
2. Novietojiet diedzētavu uz palodzes vai gaišā un labi vēdināmā vietā;
3. Ieslēdziet to;
4. Sekojiet līdzi saviem dīgstošajiem augiem. Ja vāka iekšpusē veidojas pārāk daudz kondensāta, atveriet ventilācijas atveres, lai nedaudz pielāgotu temperatūru.
- Pēc dīgšanas pārstādiet augus videi draudzīgos, pilnībā noārdāmos podos. Šie podi ir izgatavoti no 100% dabīgiem augu materiāliem, tāpēc, iegādājoties šos podus, jūs sniedzat ieguldījumu veselīgas un ilgtspējīgas dzīves vides veidošanā. Podus var izmantot pat vairākus gadus, taču nav ieteicams augus stādīt zemē ar konteineriem.
- Un, lai pārliecinātos, ka nepazaudēsieties šajā juceklī, izmantojiet plastikāta marķēšanas etiķetes, kuras var izmantot ārpus telpām un kuras kalpos daudzās sezonās.
- Neaizmirstiet par saviem telpaugiem, regulāri apgrieziet un laistiet. Šomēnes telpaugus nedrīkst mēslot. Ziemā tiem nav nepieciešams mēslojums, jo augšanas ātrums ir lēnāks. Daudzi istabas augi var sākt izrādīt stresa pazīmes, ko izraisa gaismas trūkums, pārmērīga laistīšana, mitruma trūkums un pārkarsēts gaiss telpās. Stresa skarti augi ir vairāk pakļauti slimībām, tāpēc sekojiet līdzi augiem, lai atklātu agrīnas saslimšanas pazīmes.
Februāris parasti ir tērēšanās laiks. Nepieciešams iegādāties materiālus, iekārtas, sēklas, mēslojumu, augu aizsardzības līdzekļus. Materiālu iegāde lauku mājas atjaunošanai. Pabeigt vai salabot, vai varbūt nomainīt vecās, nolietotās laistīšanas iekārtas daļas: šļūtenes, sūkņus, sprauslas. Šķiet, ka darāmā ir tik daudz, bet mēs iesakām izbaudīt dienu pagarināšanās un pavasara gaidīšanu, kad varēsim biežāk doties uz dārzu. Ja tomāti nedīgst uz palodzes, nestresojiet, varat mēģināt sēt vēlreiz!